Masz pytanie?

5/06/2020 - Wiosna malowana

 • Migdałowiec Van Gogh
  Migdałowiec Van Gogh
 • Salon w wiosennej odsłonie
  Salon w wiosennej odsłonie
 • Makowe morze
  Makowe morze
 • Makowe morze w salonie
  Makowe morze w salonie

 

Wciąż jeszcze trwa i urzeka kolorem, świeżym powiewem wiatru, pachnącym i brzęczącym powietrzem. Chyba każdego wiosna wprawia w dobry nastrój i dodaje energii. Tyle wokół inspiracji, aż chce się tworzyć i uwieczniać te ulotne obrazy, ale czy aby to nie jest zbyt kiczowaty temat na współczesną twórczość artystyczną?

Motyw wiosny od wieków fascynował malarzy, wszak artysta ma duszę wrażliwą na piękno i nie przejdzie obojętnie zwłaszcza obok długo wyczekiwanego kwiatka, pszczółki czy motylka. Przez lata całe zdobiły wnętrza wiosenne pejzaże, dodając im uroku i wprowadzając ciepły, optymistyczny nastrój. Z czasem jednak przestały być na topie, wyparte przez sztukę współczesną, abstrakcyjną, industrialną, odeszły w niepamięć.

Czy na pewno nowoczesne wnętrza, urządzane minimalistycznie kłócą się ze sztuką dawnych mistrzów, ukazującą piękno budzącej się do życia natury? Czy na pewno narzucone z góry trendy są tymi, których powinniśmy się sztywno trzymać bo inaczej będziemy poza głównym nurtem designu? Moim zdaniem przy aranżacji własnych pomieszczeń powinniśmy się kierować swoimi upodobaniami, posiłkując się jedynie aktualnymi trendami bo to my mamy czuć się dobrze w urządzanym wnętrzu, a nie dizajnerzy.

Na szczęście motywy botaniczne wróciły ostatnio do łask. Człowiek stęskniony kontaktu z naturą, zabiegany w swoim miejskim świecie, coraz częściej sięga po dekoracje z motywem fauny i flory, ozdabia ściany obrazami przedstawiającymi barwne pejzaże, przywołujące wspomnienia wiosennych dni, ulotnych i ciepłych, przypominających o cykliczności natury. Jedno spojrzenie i uśmiechasz się, jesteś zrelaksowany i napełniony pozytywną energię.

 Niezmiennie zachwycona mistrzem Vincentem, podrzucam jego słynny obraz przedstawiający wiosenną, kwitnącą gałąź migdałowca. Sami oceńcie czy taki obraz zwiewny, pastelowy i lekki nie komponowałby się idealnie z wystrojem współczesnego wnętrza. Warto czasem przełamać modowe schematy.

 

Facebook